Podsumowanie rozmów z operatorami

Po rozmowach z przedstawicielami sieci komórkowych, prezentuję krótko moje wnioski.

Przede wszystkim na początku dziękuję przedstawicielom wszystkich operatorów za udzielone odpowiedzi i poświęcony czas. Chciałbym podsumować rozmowy nie porównując ich ze sobą, ale wyciągnąć parę wniosków. Oczywiście nie uzyskałem na wszystkie pytanie satysfakcjonującej odpowiedzi, ale trzeba pamiętać, że to są przedstawiciele, rzecznicy danych operatorów.

Na pewno trzeba powiedzieć, że nie ma szans na koniec branderowania telefonów. Jedynym wyjątkiem jest Apple, które ma wygórowane wymagania i każdy operator się pod nimi ugina. Jednym z tych wymagań jest brak ingerencji w system. Jednocześnie iPhone w każdej sieci działa, czasem nawet w LTE. Jest to wystarczający dowód na to, że chęć branderowania jest po stronie operatorów i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby telefon kupiony z abonamentem miał być identyczny z kupionym w sklepie. Jednak ten problem przeszkadza zdecydowanej mniejszości, która po prostu kupi telefon w sklepie czy np. na allegro.

Dobrze, że czasem Apple chce tego samego co klienci

Co do cen telefonów, możemy trafić na okazję, ale mając duży wybór w sklepach i na allegro, prościej jest kupić pre-paid czy sam abonament i nie liczyć, że akurat interesujący nas telefon będzie okazją razem z abonamentem. Zapytałem wszystkich operatorów o Carrier IQ oraz jemu podobnych i jak się okazuje nie dotyczy to polskich sieci.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Smartfon vs zwykła komórka

Widać także, że w Polsce Nokia się mocno trzyma. Jednak nie smartfon z Windowsem, tylko model 206 był w czołówce sprzedaży. Widać już tendencję wypierania zwykłych komórek przez smartfony, pojawiających się w czołówce najlepiej sprzedających się telefonów.

Można się spodziewać, że LTE będzie hasłem 2014

W najbliższym czasie hasłem przewodnim będzie LTE. Nie zanosi się także, aby pojawiła się ciekawa oferta ze Spotify. Raczej nie należy się spodziewać walki cenowej, jednocześnie warto zaznaczyć, że w Polsce nie jest tak źle. Można na wiele rzeczy narzekać u dostawców, jednak cenowo nie ma tragedii. Oczywiście porównuję same ceny, nie prawdziwy koszt, czyli np. ile średnio Polak musi pracować na nielimitowane rozmowy. Jednak widać dostosowanie do rynku, bo np. telefony w Polsce mogą być nawet droższe. Wspomniany iPhone w USA kosztuje ok. 2000 zł netto, w Polsce już 2400 netto. Choć nie zawsze tak jest, ponieważ np. Sony Z1 Compact ma być tańszy w Polsce niż m.in. w Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Internetem będą rządzić operatorzy. Wiele może się zmienić Google kontra Motorola Google sprzedaje Motorolę! X100 Mobile Speaker - kompaktowe głośniki Logitecha Gry na Google Glass, Windows Phone 8.1 na zdjęciach i aparat Galaxy S5 Nie możesz rozstać się ze swoim telefonem? Jesteś w grupie ryzyka. LG G Pro 2 pozuje do zdjęć. Co o nim wiadomo? Sony Xperia E1 dostępna w Polsce. Przegląd najlepszych vine'ów stycznia Galaxy Grand Neo, Lumia 1820 i wytrzymałość chińskich smartfonów Krótko i na temat z... Ewą Lalik Czy Google faktycznie uśmierci swoje Nexusy? W ubiegłym roku po raz pierwszy sprzedano aż miliard smartfonów Microsoft szykuje serię aplikacji "One"? Kilka pytań do rzecznika, cz.IV: PLAY LG Optimus F3Q zadebiutune w Polsce? Samsung zmienia zeznania. Niedziałające akcesoria do Note'a 3 to wynik "błędu" Asus PadFone E, GTA: San Andreas na Windows Phone'a i pierwszy smartfon z Tizenem Pierwszy smartfon z TizenOS? Najważniejsze informacje dzisiejszego ranka Czy mężczyźni powinni się bać? Niedrogi, ośmiordzeniowy HTC Desire w pozytywnych kolorach Tydzień w krzywym zwierciadle: orzechowy iPad i tańsza alternatywa dla LG G Flexa Przedostatni etap konkursu rozstrzygnięty. Najlepszy tekst napisał...

Popularne w tym tygodniu:

Huawei na moment został najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce Rzeczywistość dogoniła mój żart. Oto smartfon... bez internetu Galaxy S7 za 1600 zł to atrakcyjna oferta? Wolne żarty Apple ugiął się pod naciskiem policji. "Kalkulator" znika z App Store'a #wSkrócie: nowe wieści o Galaxy S10, LG G7 ThinQ i Honor 10 na zdjęciu oraz Red Magic LG G7 ThinQ na najlepszym jak dotąd zdjęciu. Podsumowujemy przecieki LG zmienia politykę aktualizacyjną. O co dokładnie chodzi z Globalnym Centrum Aktualizacji Oprogramowania? #wSkrócie: Nokia X na horyzoncie oraz polskie ceny Nokii 7 Plus i 8 Sirocco #wSkrócie: salon Xiaomi Mi Store w Warszawie, gamingowy Red Magic na zdjęciach i wygląd Galaxy A6 #wSkrócie: Nubia Z18 mini i Samsung Galaxy J7 Duo oficjalnie oraz koniec pierwszych Pixeli W jaki sposób producenci smartfonów wykorzystują elastyczne wyświetlacze? "Nowa Nokia 6" już w Polsce ze zmienioną nazwą. Zasugerowałem ją 4 miesiące temu