Wywiad z CEO Blackphone

Czy najbezpieczniejszy smartphone jest już dostępny w Polsce? Czy pojawi się również tablet? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w wywiadzie z Tobym Weir-Jonesem, CEO Blackphone. Zapraszam do lektury! [AKTUALIZACJA]

Ten artykuł ma 2 strony:

Rozmowa z Tobym Weir-Jonesem czyli CEO producenta Blackphone.

— Dlaczego zdecydowaliście się na zaprojektowanie takiego typu urządzania (kiedy większość ludzi używa Facebooka czy korzysta z usług Google itp.)?

— Urządzenie zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o ochronie prywatności użytkownika. Dlatego też nie posiada domyślnie aplikacji Facebooka czy Google. Te serwisy wykorzystują prywatne dane dla zysku firm do których należą, a większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy w jakim stopniu ich dane mogą być udostępniane. Choć standardowo Facebook czy Twitter nie są dostępne, wiemy, że ludzie lubią używać portali społecznościowych i czasami nie mają problemów z dzieleniem się informacjami. Dlatego też możliwe jest zainstalowanie aplikacji Facebook czy Twitter np. poprzez sklep Amazonu. Nasze centrum bezpieczeństwa pozwala na ustalanie uprawnień dla aplikacji, tak że zawsze wiesz jakimi danymi się dzielisz, a jakimi nie. Przykładowo oprogramowanie w Blackphone pozwala na udostępnianie zdjęć w aplikacji Twittera, przy jednoczesnym uniemożliwieniu wysyłania danych lokalizacyjnych.

— Czy planujecie stworzyć równie bezpieczny tablet?

— Tak, tworzymy tablet, który dołączy do naszej oferty.

Blackphone - czyżby powstało bezpieczne urządzenie z Androidem?

— Czy jest w planach tańsza wersja Blackphone?

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

— Póki co nie.

— Na pewno dla Waszych klientów bardzo istotną rzeczą jest gwarancja. Czy planujecie gwarancję typu door-to-door czy outsourcing jak Samsung czy Nokia?

— Zachęcamy klientów do przeczytania artykułów, które stworzyliśmy o naszej firmie, naszej polityce i ochronie ogólnie. Jeszcze mamy wiele do powiedzenia w tych kwestiach.

— Czy w najbliższych planach jest sprzedaż urządzenia poprzez sieci komórkowe?

— Będziemy sprzedawać bezpośrednio, jak też poprzez sieci komórkowe i dystrybutorów.

— Czy mieliście problemy w tworzeniu ROM-u? Android, na którym bazuje Wasz OS, jest znany z dużej ilości błędów, a jednocześnie Wasz system musi być bezpieczny.

— Podjęliśmy się konkretnego zadania i wiedzieliśmy, że każdy mobilny OS jest spory i skomplikowany. Zawsze jest ryzyko odkrycia krytycznej dziury w zabezpieczeniach. Podejmujemy kroki, by szybko je zlokalizować i na bieżąco informować naszych klientów.

Front smartfona

— Dlaczego zrezygnowaliście z portu podczerwieni?

— Tylko parę modeli jeszcze posiada port podczerwieni. Bluetooth w dużej mierze go zastąpił.

— Jak długo planujecie wsparcie dla urządzenia i do której wersji Androida?

— Będziemy zapewniali support na dane urządzenia przynajmniej 2 lata licząc od zakupu ostatnich klientów. Nie wiemy dokładnie kiedy to będzie ani która wersja PrivatOS będzie wtedy dostępna.

— Jest szansa na odświeżony model wyposażony w procesor Tegra K1 lub Snapdragon 805?

— Nie możemy aktualnie mówić o naszych planach dotyczących specyfikacji.

— Kiedy Blackphone będzie dostępny w Polsce?

— Już jest dostępny w Polsce. Licząc od dzisiaj (16.07) możesz zamówić urządzenie z dostawą prosto do Polski na stronie:

store.blackphone.ch

— Są plany wprowadzenia akcesoriów, jeśli tak, to jakie?

— W trakcie tego lata wprowadzimy szereg akcesoriów. Będzie można spodziewać się oprócz etui, akumulatorów i ładowarek jeszcze jednej lub dwóch niespodzianek.

— Czy cały kod źródłowy ROM-u będzie dostępny?

— Nie. Niektóre elementy ROM-u są licencjonowane przez firmy trzecie i dlatego nie możemy opublikować tego kodu. Jednakże to co będziemy mogli – wystawimy. Nie spodziewałbym się jednak wystawienia wersji stand-alone PrivatOS/BP1 ROM.

- Czy planujecie wprowadzić mniejszą wersję Blackphone?

— Planujemy całą gamę urządzeń. Musisz jednak poczekać na więcej informacji

[AKTUALIZACJA]

— Carrier IQ według operatorów pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, ale udostępnia też dane użytkownika. Głównym celem przy tworzeniu Blackphone było bezpieczeństwo danych użytkownika. Czy były jakieś problemy z dogadaniem się z operatorami na sprzedaż urządzenia z powodu konfliktu interesów?

— Nie używamy Carrier IQ i nie pozwolimy operatorom na jego użycie w naszych telefonach.

— Czy możliwe jest używane aplikacji z Google Play i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa danych?

— To zależy od aplikacji. Na przykład Google Maps jako samodzielna aplikacja nie wymaga logowania się na konto aby przeszukiwać mapy czy korzystać z nawigacji. Jednakże nie wiadomo czy aplikacja rejestruje anonimowe dane wykraczające poza wyszukiwanie adresów oraz nawigacji.

Niektóre aplikacje Google nie zainstalują się na telefonie z powodu braku usług GMS w Blackphone. Nie przestudiowaliśmy tego problemu dogłębnie i nie posiadamy więcej informacji w tym temacie.

Ogólnie aplikacje wymagające logowania albo innych form identyfikacji mogą doprowadzać do śledzenia użytkownika, przynajmniej w ramach tej aplikacji. Zachęcamy użytkowników Blackphone'a by używali Security Center aby mieć pewność, iż niektóre uprawnienia zostały wyłączone. Na przykład gry nie powinny mieć dostępu do lokalizacji czy nawet do sieci.

Na następnej stronie wywiad w oryginale, jeśli stwierdzicie, że popłynąłem niczym tłumacze tytułów filmów – dawajcie znać :)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Apple i IBM podejmują współpracę Kolejny podatek na smartfony i tablety? Niewykluczone! W skrócie: podróbka iPhone'a 6 na wideo oraz Lumia i smoki Najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie jest... W skrócie: "nowy" sklep Samsunga, S5 mini w zestawie z Gear Fit i Lumia 930 vs nóż Tydzień w krzywym zwierciadle: kwadratofon BlackBerry i kto napadł na fabrykę Samsunga? W skrócie: opóźniony Tizen, odporność szafirowego szkła i świetny koncept Lumii 830 OnePlus Two nadchodzi W skrócie: "sekretna broń" iPhone'a 6, Lumia 530 na zdjęciach i nowa wodoodporna Xperia W skrócie: LG G3S, Samsung Gear Live na wideo i Lenovo Golden Warrior W skrócie: Xperia C3 na wideo, podwodne selfie i dlaczego BlackBerry Passport ma kwadratowy ekran Wielki napad na fabrykę Samsunga. Skradziono urządzenia warte 36 milionów dolarów Jak wytrzymałe jest szkło szafirowe z iPhone'a 6? W skrócie: Surface Mini, Nexus 8 i Galaxy Note 4 Produkcją iPhone'a 6 zajmą się roboty Tydzień w krzywym zwierciadle: Nokia by Microsoft i LG G3 (nie)mini Samsung Gear Fit to słaba opaska do lifeloggingu, ale świetny smartwatch W skrócie: historia designu LG G3, Nokia X2 na wideo i Facebook Messenger na iPada 4 certyfikowane w Brukseli szkolenia, dzięki którym zostaniesz ekspertem w IT. Teraz ostatnie miejsca z dofinansowaniem Samsung znowu nabija się z iPhone'a. Za co tym razem? Samsung Galaxy F na kolejnym zdjęciu. Jednak aluminium? W skrócie: iPhone 6 na Placu Czerwonym, Galaxy S5 Prime na wideo i 6-calowy phablet za 600 zł W skrócie: przedni panel iPhone'a 6, pieczona Moto X i bezużyteczny Galaxy Gear Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące

Popularne w tym tygodniu:

Operator może zablokować twój telefon, jeśli nie spłacasz rat Premiera Galaxy S9 zapowiedziana. Na największą nowość Samsunga jeszcze jednak poczekamy Wydajność czy stabilność? Będziesz mógł wyłączyć mechanizm spowalniający iPhone'a System płatności OnePlusa złamany! Pieniądze znikają z kont klientów HTC U11 EYEs pachnie mi czyszczeniem magazynów z zalegających podzespołów... Samsung Galaxy S9 - wyciekają kolejne szczegóły. Flagowiec będzie lepszy niż mogło się wydawać? #wSkrócie: blokowanie iPhone'ów przez chaiOS oraz lepszy zasięg T-Mobile w górach #wSkrócie: smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie na wideo oraz Lenovo Mirage Solo Ponad 100 milionów dolarów dziennie. Tyle użytkownicy iPhone'ów wydają na aplikacje w App Storze #wSkrócie: Alcatele 1, 3 i 5 z ekranami 18:9 oraz pierwszy smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie Android Pay to teraz Google Pay. Gigant robi zamieszanie, którego można było uniknąć Amazon Go otwarty. Futurystyczny sklep, w którym smartfon zastąpi kasę